Skip to content

TOP5 dôležitých životných lekcií, ktoré ma naučila moja cesta

Kto by chcel k tomuto článku viac kontextu, tak si odporúčam prečítať úvodný príspevok na tomto blogu “27 rokov v karanténe alebo Ako som prijal samého seba a začal sa mať rád”. Tiež ocením, ak v komentároch nižšie zazdieľate vaše skúsenosti, prípadne mi dáte vedieť, ktorá téma vás zaujíma bližšie a bolo by pre vás užitočné prečítať si o nej samostatný článok. Poďme teda na to!

1. Porovnávaj sa iba sám so sebou

Úplne základná chyba, ktorú som robil a s ktorou veľakrát bojujem ešte aj dnes, bolo keď som sa porovnával s druhými ľuďmi. Postupne som však zistil, že na druhých v tomto kontexte vôbec nezáleží. Každý z nás je unikátny, má za sebou svoj príbeh, svoje skúsenosti a svoje potreby. Zároveň každý z nás mal v živote úplne inú štartovaciu čiaru, a preto pre mňa stratilo zmysel porovnávať sa s druhými ľuďmi.

A o čo sa teda robím namiesto toho? Snažím sa porovnávať sám so sebou a s verziou Valeriána zo včera, spred mesiaca, spred roka a podobne. Prekvapivo mi z toho takmer vždy vyjde, že napredujem a posúvam sa a to ma motivuje k ďalšiemu pokroku. Každopádne netreba to so sebareflexiou úplne preháňať. Ak by som mal v tomto článku pridať jeden bonusový tip, tak by to bolo zrejme “Nauč sa žiť v prítomnom okamihu a nerieš až tak minulosť či budúcnosť” 🙂

2. Silný človek je ten, ktorý preukáže svoju slabosť

Celý život som žil v omyle. Myslel som si, že silný človek je ten, ktorý skrýva všetky svoje slabosti vo svojom vnútri a okoliu ukazuje iba svoju “dokonalú” časť. A myslel som si, že keď bude takýto “dokonalý” tak ma budú mať ľudia potom radi a budú sa chcieť so mnou kamarátiť. Teraz sa už len smejem na tom, ako veľmi som sa mýlil.

Posledný kúsok skladačky uvedomenia prišiel minulý na jednom workshope. Lektor tam hovoril o tom, že silný človek je ten, kto sa nebojí ukázať svoju zraniteľnú stránku. Taký, ktorý prijal samého seba so všetkými pozitívnymi a negatívnymi vlastnosťami. 

Tiež podotkol, že ak ukážeme zraniteľnosť, tak to pomáha budovať si medziľudské vzťahy. Ľudia sa dokážu s nami stotožniť, lebo predsa nikto nie je dokonalý. Ak sa niekto na dokonalého hrá, tak to bude mať s budovaním vzťahov ťažké, lebo nikto sa nebude vedieť vcítiť do jeho role.   

Už ste niekedy zažili, že ste 25 rokov vychádzali z nejakej predstavy “ako funguje svet” a zrazu bola táto predstava v jednom momente zbúraná? Ja áno, v tomto prípade…

3. Všetko je len o mojej hlave

Nastavenie mysle priamo ovplyvňuje to, ako šťastný sa v živote cítim. A ja viem ovplyvniť svoje nastavenie mysle. Vedeli ste, že 99% negatívnych myšlienok, strachov a obáv, ktoré máme vo svojej hlave, sa preukázateľne nikdy nenaplní? Bohužiaľ, ja som to dlho nevedel, a tak som v “Stracholande” prežil skoro celý doterajší život. 

Neustále myslenie na to, ako sa cítim ohrozený, čo všetko zlé sa môže stať, ako ma ten a ten človek určite nemá rád lebo sa mi nepozdravil s takou energiou, ako som čakal a podobne. Celé zle. 

Aj preto som rád, že som natrafil na koučing zameraný na riešenia. Ten sa fokusuje čisto na riešenia, keďže vychádza z toho, že problém a riešenie spolu nesúvisia. Prijal som to za svoje aj ja. Vedeli ste inak, že stačí pri akomkoľvek feedbacku pomenovať len tie pozitívne stránky? Tie následne budú rásť a negatívne sa vytratia bez toho, aby ich bolo nutné menovať a adresovať. Pecka, čo? Do života to môžete jednoducho aplikovať tak, že sa budete fokusovať na to, čo už máte, za čo ste vďační a čo už vám funguje a na tom si postaviť zvyšok svojho života 🙂

4. Láska k sebe samému je úplný základ

Nakoľko máš rád/rada samého seba na stupnici od 1 do 10? Desiatka znamená, že každé ráno vstaneš a prídeš do kúpeľne k zrkadlu a niekoľko minút sa sám/sama na seba usmievaš a zakončiš to tým, že sa objímeš a povieš si “Ľúbim ťa!”. Aspoň tak teda vyzerá desiatka v mojej predstave, ku ktorej sa snažím dopracovať. 

Momentálne som niekde na 7-8 z 10 čo v preklade znamená, že si občas poviem, že sa mám rád a cez víkend necítim potrebu pracovať alebo stráviť každú jednu sekundu užitočne pre môj rozvoj a napredovanie ako niekedy. Moje KPI na úspešnú nedeľu sú momentálne tri pozreté filmy na Netflixe a hodinová prechádzka. Práca tam v mojom rozvrhu nemá čo hľadať 🙂 

Dôležitosť tohto faktora som si uvedomil keď som sa minulý rok presťahoval do Londýna, lebo som mal pocit, že mi niečo v mojom vnútri chýba aby som sa cítil “good enough”. Myslel som si, že keď si nájdem frajerku a vybudujem miliardový biznis a získam tak lásku a uznanie, tak sa tá medzera vo vnútri zaplní. Nebola to pravda. Medzera sa začala zapĺňať až po tom, ako som si začal budovať vzťah sám so sebou…

Minule som sa presne o tejto téme bavil s jednou kamarátkou. Opýtala sa ma, ako môže zapracovať na vzťahu samej so sebou. Ako správny kouč som jej na to odpovedal otázkou: “Čo ti v minulosti fungovalo, keď si sa snažila vybudovať si vzťah s niekým iným?” A riešenie bolo na svete 🙂

5. Všetko zlé je na niečo dobré

Známy motivačný spíker, lektor, kouč a autor mnohých bestsellerov Tony Robbins hovorí: “Život sa nedeje tebe, život sa deje pre teba.” Opäť sa pod to plne podpisujem. Na všetkom negatívnom a bolestivom, čo sa mi v živote udialo, viem nájsť niečo pozitívne. Aj keď na tie najhoršie skúsenosti sa dá položiť otázka “Vďaka čomu sa mi to podarilo zvládnuť?” A hneď si uvedomím niekoľko mojich pozitívnych vlastností, ktoré daná situácia dokázala rozvinúť. 

Zoberme si aktuálnu situáciu s korona vírusom. Čo pozitívne vám umožňuje táto “karanténová” doba? V mojom okolí sú hlavne dve skupiny ľudí – jednej toto obdobie umožnilo spomaliť a vypnúť a zároveň tráviť viac času so svojimi blízkymi. Druhá skupina zapla na plné obrátky a vymýšľa nové biznisy, číta sebarozvojové knihy a venuje sa jednému kurzu za druhým. 

Otázka na zamyslenie:

Čo pozitívne priniesla “korona” tebe? A aké tvoje vlastnosti ti pomáhajú zvládnuť toto obdobie? 

Páčil sa ti tento článok? Tak mi daj tvoj e-mail a ja ti dám echo, keď vyjde ďalší!

* Povinná položka

Nakoľko užitočný bol pre teba tento článok?

Klikni na hviezdičku a ohodnoť tento príspevok

Priemerné hodnotenie 2.3 / 5. Počet hlasov: 3

Buď prvý, kto ohodnotí tento článok.

Čo si prečítať ďalej?

Zdieľaj túto inšpiráciu ďalej:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.