Skip to content

Kvalita otázok, ktoré si kladieš, ovplyvňuje kvalitu tvojho života

Rovnako ako v predošlých článkoch, ani teraz som nevymyslel koleso. Autorom výroku z nadpisu je známy motivačný rečník, autor, kouč Tony Robbins. A ja sa s týmto výrokom plne stotožňujem. V čomkoľvek, čo som v živote robil, mi veľmi pomohlo, keď som sám sebe respektíve ľuďom okolo mňa dokázal klásť dobré otázky. 

Opäť si pomôžem korona “krízou”. Môžete sa sami seba buď pýtať “O čo všetko v tomto období prichádzam?” alebo sa môžete sami seba opýtať “Čo mi umožňuje táto doba, na čo bežne nemám čas a priestor?” Hádajte, pri ktorej otázke budete v živote šťastnejší. 

Alebo keď sa na to pozrieme z celkového hľadiska, vaše nastavenie mysle môže vychádzať z toho “Čo všetko nemám? Čo mi ešte chýba ku šťastiu? Aké všetky prekážky mi stoja v ceste?” alebo na druhej strane môžete svoj čas venovať premýšľaniu nad otázkami “Čo už mám? Za čo som vo svojom živote vďačný? Čo sa mi už podarilo prekonať a ako mi to vie pomôcť na ďalšej ceste?”

Nie vždy to je jednoduché, ale snažím sa využívať hlavne tú druhú variantu. 

Užitočné otázky

Taktiež vďaka skvelým otázkam, ktoré som v posledných rokoch dostal, sa mi podarilo urobiť obrovský posun v rôznych oblastiach života. Ako som popisoval aj v článku 27 rokov v karanténe alebo Ako som prijal samého seba a začal sa mať rád, úplným “gamechanger-om” bola pre mňa otázka “Ak by ti ostávalo posledných 30 dní do konca života, ako by si ich strávil/a?”

Uvedomil som si, ako veľmi sa môj svet točí okolo kariéry a biznisu a že absolútne zanedbávam seba, svoje zdravie a hlavne vzťahy s ľuďmi, na ktorých mi záleží. Úplne to zmenilo moje vnímanie sveta.

Ďalšiu skvelú otázku som dostal v rámci školenia “7 návykov skutočné efektívnych ľudí” podľa rovnomennej knihy. V rámci cvičenia sme si mali definovať, v ktorých životných roliach sa momentálne nachádzame a kto sú pre nás kľúčové osoby v rámci tých rolí – napríklad rola “syn” a kľúčové osoby mamka a ocko. Alebo rola podnikateľa a kľúčové osobnosti sú zamestnanci v rámci biznisu, alebo ostatní spoluzakladatelia a podobne.

Následne prišla skvelá otázka, ktorú sme mali definovať pre každú kľúčovú rolu samostatne: “Predstavte si, že je dnes oslava vašich 80. narodenín. Všetci títo ľudia vám prišli zagratulovať. Za čo by ste chceli, aby vám za predchádzajúce desiatky rokov poďakovali?” 

V samotnej knihe to Stephen Covey posúva ešte o krok ďalej. V rámci návyku “Začnite myšlienkou na koniec” uvádza cvičenie, kde si má čitateľ predstaviť vlastný pohreb a k nemu vytyčuje otázky: “Ktoré všetky osoby by mali prísť na váš pohreb? A čo chcete, aby vás povedali v príhovore?” Následne nabáda čitateľov, aby žili svoj život tak, aby sa tieto ich predstavy mohli naplniť. 

„Londýnska“ otázka

Ďalšia otázka, ktorá mi výrazne zmenila život, opäť súvisí so smrťou. Asi je to tým, že človek si pri takýchto otázkach uvedomí, že jeho život naozaj nie je nekonečný, a preto si zrazu uvedomí, že nie je najlepšie odkladať veci, po ktorých či už vedome alebo nevedome reálne túži.

Počas môjho krátkeho dvojmesačného pobytu v Londýne som tam bol na workshope “Ako si zvýšiť sebavedomie” od firmy School of Life (mimochodom odporúčam sledovať ich YouTube). Tam sa nás lektor v rámci jednej z rád pokúšal „vystrašiť“ do toho, aby sme mali vyššie sebavedomie a začali hneď konať vo veciach na ktorých nám reálne záleží.

Položil nám veľmi užitočnú otázku: “Predstavte si, že by vám ostávalo už len 5 rokov života. Ako by tieto roky vyzeralo? Čo by ste zmenili vo svojom každodennom správaní?” 

A mne sa v hlave vybavili presne tie veci, na ktoré som si podvedome myslel, že mám stále čas, kým sa k ním dopracujem. A vďaka tejto otázke som si uvedomil, že toho času nemusím mať až toľko, koľko si myslím. Respektíve, že možno by bolo užitočné dostať sa do želaného stavu už skôr. 

Tri veci, ktoré mne osobne vzišli z tejto otázky:

“Vrátil by som sa z Londýna naspäť na Slovensko, lebo tam mám kamarátov a rodinu a cítim sa tam doma.”

“Bol by som oveľa viac otvorený v rámci medziľudských vzťahov. Oveľa otvorenejšie by som komunikoval moje city, pocity, emócie ľuďom, na ktorých mi záleží.”

“Namiesto pomáhania rozvíjať biznisy druhým ľuďom, by som si konečne založil vlastný biznis a vybudoval ho presne podľa mojich predstáv.”

A výsledok? O niekoľko týždňov padlo definitívne rozhodnutie nevrátiť sa do Londýna, v prejavovaní citov a emócii som tiež urobil obrovský pokrok, a na vlastnom biznise sa postupne pracuje 🙂

Som presvedčený o tom, že táto otázka výrazne zmenila trajektóriu môjho životného smerovania. Bez toho, aby mi bola položená, by som bol dnes asi úplne niekde inde a pravdepodobne by neexistoval ani tento blog. Sila, čo? 

Úžasný sebarozvoj po zvyšok života

Posledná veľmi užitočná otázka, ktorú som v poslednom období dostal, súvisí s koučingom. V rámci koučingového výcviku sme dostali možnosť zúčastníť sa workshopu s top koučom a jedným zo zakladateľov koučingu zameraného na riešenia, Petrom Szabóm. Workshop sa týkal trénovania vlastnosti, ktorá je jednou z kľúčových pre špičkového kouča, a to počúvaniu.

Peter zakončil dvojhodinové školenie otázkou: “Ako by to vyzeralo, keby tento workshop bol pre teba začiatkom úžasného sebarozvoja, ktorý bude trvať po zvyšok tvojho života?” A moja myseľ sa začala napĺńať predstavami, ako by to asi mohlo vyzerať, ak by to bola pravda, a ako by som k tomu vedel prispieť. Predstavte si, že túto otázku môžete použiť na akúkoľvek oblasť svojho života. Aké jednoduché!

P.S. Bonusový tip. Môj 5-minútový denník ma naučil každé ráno pýtať sa otázku “Čo najlepšie sa môže dnes stať?”. Každé ráno si tam zapíšem minimálne tri takéto veci. A čuduj sa svete, väčšina z toho, čo si tam zapíšem, sa v ten deň aj reálne splní. Asi zázrak 🙂 

Otázka na zamyslenie:

Predstavte si, že rok 2020 odštartuje úžasný pokrok v jednej z oblasti vášho života, ktorá je pre vás veľmi dôležitá. Ako by to mohlo vyzerať? Čo bude inak? 

Páčil sa ti tento článok? Tak mi daj tvoj e-mail a ja ti dám echo, keď vyjde ďalší!

* Povinná položka

Nakoľko užitočný bol pre teba tento článok?

Klikni na hviezdičku a ohodnoť tento príspevok

Priemerné hodnotenie 2.3 / 5. Počet hlasov: 3

Buď prvý, kto ohodnotí tento článok.

Čo si prečítať ďalej?

Zdieľaj túto inšpiráciu ďalej:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.