Skip to content

Koučing

Moja 27-ročná životná cesta ma doviedla až ku výcviku „Úsporný koučing zamerný na riešenia“ u Kláry Giertlovej v Tajove pri Banskej Bystrici. Pokiaľ to myslíte so sebarozvojom vážne, tak odporúčam sa prihlásiť aj keď nie je vašou ambíciou stať sa full-time koučom alebo koučkou. Mňa to postupne učí rozvíjať dôveru v seba, svoje schopnosti a v schopnosti ľudí okolo mňa, zameriavať sa na riešenia namiesto problémov, žiť viac v prítomnom okamihu a celkovo byť v živote viac šťastný.

Hmmm, Valerián a aký je vlastne rozdiel medzi mentorom a koučom? Túto otázku dostávam celkom často. Základným rozdielom je to, že mentor výchádza zo svojich skúseností a dáva klientovi rady – predstavte si napríklad skúseného podnikateľa, ktorý radí tomu začínajúcemu, čo by mal urobiť, aby bol úspešný tiež. Na druhej strane kouč v tom pravom slova zmysle klientovi resp. koučovaciemu partnerovi dáva užitočné otázky, na základe ktorých sa vie človek posunúť sám.

Keďže som kouč (zatiaľ v zácviku), a nie mentor, tak som dokázal koučovať napríklad aj na tému „Ako motivovať môjho 5-ročného syna, aby sa v škôlke viac socializoval“. Nemám vlastné deti a ako mentor by som nevedel o tejto téme ani ceknúť. Ako kouč som vedel položiť koučovacej partnerke užitočné otázky, vďaka ktorým sama prišla na možné riešenia danej situácie.

Medzi bežné témy však patria napríklad: Ako sa rozhodnúť medzi rôznymi kariérnymi možnosťami, Ako nabrať odvahu a podať výpoveď v práci resp. Ako nabrať odvahu a konečne začať podnikať, Ako si zlepšiť work-life balance, Ako byť v živote viac efektívny, Ako si zvýšiť sebavedomie, Má môj partnerský vzťah ešte zmysel? , Ktorým smerom by som mal nasmerovať môj biznis? Ako si zlepšiť time-management? Ako zvládnuť náročnú prezentáciu v práci? a podobne.

V zásade má zmysel koučing pri akejkoľvek téme či probléme, v rámci ktorého by ste sa chceli posunúť a nie je vám úplne jasné, že ako na to. Ak rozmýšľate nad tým, že by vám mohol byť koučing užitočný, tak sa neváhajte na mňa obrátiť buď na emailovej adrese ahoj(at)valerianlukacko.com alebo prostredníctvom formulára nižšie pod referenciami. Na cene sa určite dohodneme.

Momentálne prebiehajú koučingové stretnutia jedine online. Trvanie koučingového rozhovoru sa pohybuje zvyčajne od 30 do 90 minút.

Nižšie prikladám niekoľko referencíi od mojich klientov, zverejnené s ich súhlasom. Na samotný obsah koučingového rozhovoru sa vzťahuje mlčanlivosť.

„Koučing s Valeriánom mi otvoril oči a ukázal mi stav, do ktorého som sa už dlho chcela dostať. Vytvoril v mojej mysli predstavu ideálneho a presne kladenými otázkami vyšli z môjho vnútra odpovede, ktoré tam zrejme celý čas boli a ktoré mi pomohli pochopiť, ako sa veci skutočne majú a kam smerujem. Pomohol mi tak rozlúsknuť jednu z veľkých kríz môjho osobného i pracovného života a vďaka dobrej kooperácii bola kríza pár dní po stretnutí zažehnaná. Teraz môžem pokojne prehlásiť, že na ďalšie problémy, ktoré určite prídu, sa teším, lebo s Valeriánom je to otázka jedného stretnutia, a budú vyriešené.“ (Lucia)

„Koučing s Valeriánom bol pre mňa veľmi nápomocný. Na začiatku som neveril, že by sa môj problém mohol vyriešiť za nejakú hodinu. Vonkoncom nie, že na jeho riešenie prídem sám! Cítil som sa skutočne šťastný keď s pomocou Valeriánovych navádzajúcich otázok som prišiel na riešenie situácie, ktorá má trápila dlhý čas. Taktiež som si zapamätal postup riešenia takých problémov a teraz ho môžem využívať aj sám pre iné veci ktore ma trápia. Veľmi skvelá skúsenosť pre mňa a určite odporúčam každému to vyskúšať, nebudete ľutovať!“ (Pavlo)

„Odpoveď môže byť vo vás: toto bol môj najdôležitejší poznatok z coachingu s Valeriánom. Správnymi otázkami sme sa spolu dostali z nejasného chaosu až ku konkrétnym akčným krokom, ktoré je potrebné zrealizovať. Z hodiny coachingu to boli dve strany vecí. Tiež ma jeho prístup naučil sa najprv viac pýtať a počúvať, až potom sa rozhodovať.“ (Martin)

„Koučing s Valeriánom hodnotím ako veľmi pozitívny a prínosný. Mám za sebou už viacero typov koučingu, no práve koučing s Valeriánom mi pomohol napredovať, vďaka uvedomeniu si hlbších podstát a súvislostí. Valerián má prirodzený talent položiť tie správne otázky a práve preto si myslím, že koučing s ním je tou správnou voľbou, ktorý vám vďaka odkrytiu emócii a lepšom pochopení samého seba pomôže nájsť životný smer a naplniť vaše ciele.“ (Vladimíra)

„Keď som sa sám zamýšľal nad tým, čo viem vo svojom živote zlepšiť, tak sa zvykol objaviť ten istý problém, tá istá dilema. Valeriánovi som vyjadril dôveru a zveril som sa mu. Stačilo mu 30 minút a niekoľko veľmi dobre položených otázok a ja som si uvedomil, že žiadna dilema ani nie je. Jednoducho to pre mňa nie je podstatné a nechcem to riešiť. Samému by mi toto uvedomenie trvalo dlho. Ďakujem Valerián, rozhodne odporúčam ďalej :)“ (Andrej)

„Mne osobne veľmi záleží na tom, ako trávim svoj čas, a teda, vždy sa snažím robiť veci efektívne a účinne. Keď som sa dozvedel, že sa Valerian zaoberá metódou koučingu orientovaného na riešenia, zaujalo ma to. Chcel som zistiť, kam ešte môžem zájsť v rámci time managementu, a teda naša téma bola Ako byť ešte efektívnejší. Bol som dosť ohromený, keď som po dvojhodinovom stretnutí uvidel pred sebou sériu konkrétnych krokov, ktoré môžem urobiť, aby som sa stal ešte efektívnejším. Nechápal som, ako som sa mohol za dve hodiny tak veľmi posunúť. Rovno som to začal aj aplikovať, čiže výsledky už teraz mám. Pre mňa to bolo jedno z najprínosnejších stretnutí aké som kedy mal – a to som ich mal už desiatky, ak nie stovky.“ (Dominik)

Kontaktný formulár

Čo si prečítať ďalej?