Skip to content

Jednoduchý návod na riešenie akéhokoľvek problému alebo Ako si zvýšiť sebavedomie

Jedným z najcennejších darov, ktoré mi dal koučing, je posilnené sebavedomie a spôsob ako sa prostredníctvom konceptu niekoľkých jednoduchých otázok dokážem posunúť v riešení akéhokoľvek problému. V článku vám predstavím tento jednoduchý koncept a zároveň ako bonus pridávam fiktívny prepís krátkeho koučingového rozhovoru na tému Ako si zvýšiť sebavedomie.

Mimochodom, predtým, ako začneme, by som sa rád s vami zdieľal jeden postreh, ktorý som si všimol pri mnohých koučingoch, ktoré som viedol, respektíve keď som bol koučovaný ja. 

Keď som sa rozhodoval medzi viacerými možnosťami, tak na konci dňa nebolo až tak dôležité, ktorú možnosť som si vybral, ale že som mal odvahu urobiť ďalší krok. A ak v tom ďalšom kroku nebolo všetko ako by som si predstavoval, tak pri dostatočnom sebavedomí som mal odvahu robiť ďalšie a ďalšie kroky, až kým som nedospel k želanému stavu.

Prejdime teda k sľubovanému štobodovému návodu, ako sa môže človek vykoučovať sám v akejkoľvek situácii.

1. Želaná budúcnosť

Prvý a veľmi dôležitý prvok. Otázka smeruje na to, ako to bude vyzerať, keď už človek dosiahne želanú budúcnosť. Vôbec neriešime problémy. Problém a riešenie spolu na základne solution-focused koučingu nesúvisia. Niekedy je pre človeka ťažké vidieť cez prekážky, a preto sa kouč pýta na mále drobné zmeny, ktoré sa v želanom smere udejú. 

Užitočná otázka: “Predpokadajme, že sa cez noc zázrakom vyriešia problémy alebo prekážky, kvôli ktorým využívate koučing. Podľa čoho nasledujúce ráno začnete objavovať, že sa musel stať zázrak?“

2. Čo už mám na ceste za želanou budúcnosťou

Ak mňa niekto koučuje, tak častokrát sa pristihnem pri tom, že som na mojej ceste ďalej, ako som si myslel. Zároveň keď koučujem ja, tak ani po desiatkach absolvovaných rozhovoroch sa mi ani raz nestalo, že by mi človek nevedel povedal, ktoré čiastočky jeho “zázraku” resp. inými slovami želanej budúcnosti sa už dejú a ako konkrétne sa mu to podarilo.

Užitočná otázka: „V ktorých situáciách z nedávnej minulosti sa vyskytla aspoň malá čiastočka, zlomok z vašej želanej budúcnosti? Vďaka čomu ste to dokázali?“  

3. Kľúče k ďalšiemu pokroku

V tomto bode necháme klientovi priestor, aby zistil, kde sa už náchádza na svojej ceste, vďaka čomu sa mu podarilo sa dostať tam kde je, a podľa čoho pozná, že sa hýbe tým správnym smerom.

Užitočná otázka: „Kde na stupnici od 1 do 10 sa práve nachádzate? Desať znamená, že ste úplne dosiahli svoj cieľ a 1 znamená pravý opak. A podľa čoho zistíte, že ste na stupnici postúpili o jeden stupeň? O dva stupne? O tri stupne? Atď.“

4. Uistenie sa o budúcom dosiahnutí cieľa

Tento bod je kľúčový pre posilnenie sebadôvery klienta. Kouč tu môže tiež vyjadriť svoju dôveru v klienta a v to, prečo si myslí, že nakoniec dosiahne svoj cieľ.

Užitočná otázka: „Na základe čoho veríš, že sa ti nakoniec podarí dospieť k riešeniu?“

V tomto bode sa môžete vrátiť na začiatok stránky, premyslieť si oblasť alebo problém v rámci, ktorého by ste sa chceli posunúť a prejsť si danými otázkami. Ak niečo nie je jasné, kľudne sa ozvite. Komu tento framework pripadá užitočný a rád by do jeho „zmáknutia“ investoval väčšiu energiu, tak odporúčam kúpiť si knihu Koučovanie – krátko, jednoducho, účinne

Ako si zvýšiť sebavedomie (Koučingový rozhovor)

A teraz pridávam bonus a zároveň experiment pre mňa. Obsah koučingového rozhovoru spadá pod striktnú mlčanlivosť, a tak ako príklad urobím fiktívny prepis rozhovoru, v ktorom som koučom a zároveň koučovaný, aby ste získali krátky prehľad, ako taký rozhovor a framework popísaný vyššie môže zjednodušene fungovať. Tento rozhovor nikdy neprebehol, aj keď odpovede sú plne úprimné a autentické.

Témou je “Ako mať vyššie sebavedomie” a rozhovor je vedený formou solution-focused koučingového rozhovoru.  Vynechávam formality a prejdem hneď k veci a k prvej užitočnej otázke 🙂

Kouč: “Predpokadajme, že sa cez noc zázrakom vyriešia problémy alebo prekážky, kvôli ktorým si na koučing prišiel. Podľa čoho nasledujúce ráno začneš objavovať, že sa musel stať zázrak?”

Partner: “Moje sebavedomie a sebadôvera budú na maximálnej možnej úrovni. Ráno sa nebudem prevalovať v posteli, ale hneď vstanem. Následne prebehne môj ranný rituál (cvičenie-meditácia-plánovanie dňa). Potom si urobím raňajky a pustím sa do práce. Budem mať odvahu konečne riešiť vlastný biznis, ktorý bude mať zabezpečené viaceré zdroje financovania. Budem v tíme pracovať s top ľuďmi a budem robiť to čo ma baví a napĺňa.”

Kouč: “Čo ešte bude inak?”

Partner: “Budem mať odvahu žiť v prítomnom okamihu. Namiesto občasných depresíí a panických záchvatov tam bude už len pokoj a kľud. Budem vyrovnaný sám so sebou a budem naplno akcpetovať samého seba takého, aký som, so všetkými pozitívnymi aj negatívnymi stránkami. Budem mať odvahu mať sa rád a absolútne neriešiť čo si o mne myslia ostatní ľudia.

Kouč: “Čo ešte?”

Partner: “Zmení sa moje prežívanie medziľudských vzťahov. Budem vyhľadávať kontakt s ľuďmi, keďže ma to napĺňa energiou. Namiesto strachu z potenciálneho odmietnutia tam bude odvaha interagovať s ľuďmi, ktorých počas dňa stretnem. Budem mať odvahu naplno sa otvoriť vo všetkých vzťahoch – s mojimi rodičmi, s kamarátmi, s potenciálnou frajerkou či frajerkou. :

Kouč: “Prejdime teda ďalej. V ktorých situáciách z nedávnej minulosti sa vyskytla aspoň malá čiastočka, zlomok z vašej želanej budúcnosti?“

Partner: “Veľký pokrok som zaznamenal aj v rámci toho keď koučujem. Na začiatku som mal potrebu mať celý framework a všetky potenciálne otázky na papieri pred sebou alebo v hlave a išiel som presne podľa neho. Dnes už som oveľa viac spontánny a nemám potrebu stále rozmýšľať nad tým, akú otázku sa opýtam ako ďalšiu.

“Tiež v tých vzťahoch som sa veľmi posunul. Už som oveľa viac otvorený, nedržím všetky pocity a emócie v sebe. Dokážem sa už oveľa lepšie zdôveriť. Tiež oveľa viac dôverujem sebe a v tom, že sa zvládnem správne rozhodnúť v dôležitých životných situáciách. Napríklad aj vďaka posilneniu sebadôvery som prestal chodiť k psychoterapeutke. Už verím sám sebe a tomu, že dokážem čeliť čomukoľvek, čo mi príde do cesty.”

Kouč: “Čo ešte? Aké situácie z nedávnej doby už obsahovali čiastočky zázraku?” 

Partner: “Napríklad keď si volám s kamarátmi a nemám už potrebu nad všetkým, čo poviem, rozmýšľať dopredu, respektíve sa už ani tak nekontrolujem, že čo poviem. Takmer úplne sa vytratil strach z toho, že by ma iní ľudia neprijali takého, aký naozaj som, ktorý tam predtým bol vo výraznej miere. 

Kouč: “Vďaka čomu sa ti to podarilo?”

Partner: “Povedal by som, že je to pozitívne začarovaný kruh. Čím viac sa odhodlávam vychádzať zo zóny komfortu, tak tým mám vyššie sebavedomie. A čím mám vyššie sebavedomie, tak tým viac sa mi darí vychádzať zo zóny komfortu. 

Základom, ktorého sa držím v poslednej dobe, je už nerobiť obrovské kroky mimo komfortnú zónu, ktoré sa môžu zdať až príliš strašidelné. Vždy robím malé vykročenie, nasledované ďalšími a ďalšími malými vykročeniami, ktoré sami o sebe nie sú až tak strašidelné a výsledkom je výraznejší pokrok.

Taktiež mi veľmi pomohlo posilniť sebavedomie, keď som samého seba a to čo je dôležité pre mňa, dal na prvé miesto. Predtým som sa príliš podriaďoval požiadavkám okolia a teraz sa to postupne už mení.

Kouč: “A kde na stupnici od 1 do 10 sa momentálne nachádzaš? Desať znamená, že si úplne dosiahol svoj cieľ a 1 znamená pravý opak?”

Partner: “Povedal by som, že momentálne som niekde na 7 z 10.”

Kouč: “Podľa čoho poznáš, že už sa hýbeš správnym smerom a si napríklad na 8 alebo 9 z 10 na tejto stupnici. Čo tam už bude inak?”

Partner: “Budem tam vidieť menšie pokroky. Napríklad si budem viac veriť so ženami a nebudem mať stres z toho, keď mám ísť s nejakou von. Tiež budem otvorene komunikovať s rodičmi. A tiež budem mať dostatok odvahy aby som dal na prvé miesto seba, svoje mentálne a fyzické zdravie a ďalšie veci, na ktorých záleží mne a nie ľuďom okolo.

Kouč: Čo ti dáva dôveru, že cieľ nakoniec dosiahneš? 

Partner: Asi to, že väčšinu cieľov, ktoré som si kedy dal sa mi podarilo naplniť. Respektíve, ak mi na niečom naozaj záležalo, tak sa mi to nakoniec podarilo naplniť. Prešiel som si dlhú a náročnú cestu plnú prekážok, aby som sa dostal do tohto bodu, tak verím, že zvládnem aj ten posledný kus cesty a posuniem sa so sebavedomím presne tam, kde by som to chcel mať, aby to bolo prospešné v mojom osobnom aj pracovnom živote. 

To bol prepis veľmi jednoduchého a stručného koučingového rozhovoru zameraného na riešenia. Ak sa vám zdal tento „framework“ užitočný a radi by ste absolvovali podobný koučingový rozhovor do väčšej hĺbky, tak neváhajte si pozrieť „koučing podstránku“ tohto blogu a kontaktovať ma cez tam uverejnený formulár.

Otázka na zamyslenie: „Čo je doteraz najťažšia prekážka v živote, ktorú sa ti podarilo zvládnuť? Vďaka čomu sa ti to podarilo?“

Páčil sa ti tento článok? Tak mi daj tvoj e-mail a ja ti dám echo, keď vyjde ďalší!

* Povinná položka

Nakoľko užitočný bol pre teba tento článok?

Klikni na hviezdičku a ohodnoť tento príspevok

Priemerné hodnotenie 2.3 / 5. Počet hlasov: 3

Buď prvý, kto ohodnotí tento článok.

Čo si prečítať ďalej?

Zdieľaj túto inšpiráciu ďalej:

Be First to Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.